Zdroj – Tara Swart

Knihu Zdroj od britské autorky Tary Swart jsem si vyhledala, protože mě zaujalo téma neuroplasticity. Neuroplasticita označuje schopnost mozku se měnit a vyvíjet v průběhu celého života.

Neplatí tedy tak úplně to, že nejvíce neuronů máme dětství, postupně odumírají a v dospělosti už nemůže dojít ke změnám.

Neuroplasticitě se dostalo více pozornosti na počátku tisíciletí, kdy byla zveřejněna studie Navigation-related structural change in the hippocampi of taxi drivers. Jejími autory byl tým profesorky Eleanor Maguire.

Článek je přístupný na této stránce. Ve svém výzkumu se zaobírala změnami mozků londýnských taxikářů, kteří se musejí naučit zpaměti ulice města, aby získali licenci.

Zdroj (v originále The Source) má na Amazonu hodnocení 4,6 a tak jsem věřila, že by mohl být dobrým úvodem k tomuto tématu. Přiznám se, že jsem při objednávání knihy nevěnovala pozornost textu dole na obálce. Kniha podle něj navazuje na Tajemství autorky Rhondy Byrne. A to mě pak až doma trochu zarazilo. Možná si pamatujete jako vlnu zájmu Tajemství vzbudilo v roce 2007.

Chcete důkazy? Tak to raději jindy.

Nicméně Tajemství považuji za esoterickou literaturu a od Zdroje jsem očekávala více vědecký přístup. Možná jsem měla zpozornět v okamžiku, kdy jsem si Taru Swart zkoušela vyhledat. Nenarazila jsem totiž na odkazy na její vědecké články. A moje důvěra v knihu už tady začala trochu kolísat. Protože pokud je někdo promován jako neurovědec, tak byste hojně citované články čekali, že?

Zdroj se pohybuje někde na pomezí mezi ezoterikou a snahou o tvrzení podložená studiemi. V závěru knihy lze najít přehled literatury, které se vztahuje k popsaným tématům. Ale v textu se na ni autorka přímo neodkazuje, nepotvrdí své názory článkem nebo studií. Vadí mi, že kniha není postavena na “evidence-based practice”. Jinak se pohybujeme pořád na poli domněnek a názorů a pokud jde jen o tohle, pak třeba zrovna Tajemství je daleko lépe napsané a přitažlivé.

O čem tedy Zdroj je?

Kniha je rozdělena do čtyř částí:

  • Věda a spiritualita
  • Přizpůsobivý mozek
  • Agilní mozek
  • Nastartování zdroje

Nejobsáhlejší je třetí část, která se zabývá různými způsoby myšlení a učí jak je využívat a přepínat mezi nim. Ať už je to logika, emoce, nebo intuice. Čtvrtá část pak popisuje především nástroje/postupy jak s mozkem pracovat. Například pomocí uvědomování si svých myšlenek, nebo nástěnky činů. Tyto praktické tipy a doporučení mi přijdou užitečné.

Celkově jsem ale z knihy na rozpacích. Určitě je to dáno mým očekáváním, které se nenaplnilo. Kromě toho si nemůžu pomoct, ale text mi přijde plytký. I když autorka píše o zajímavých informacích, tak nedokázala získat mou pozornost. A i když je kapitola nazvaná lákavě: “Tvárná mysl: Jak přestavět nervové dráhy”, tak se v ní stejně nic kloudného nedočtete.

Pokud jde o vizuální stránku knihy, tak musím říct, že mi hodně vadilo malé odsazení na konci stránek. Řádky jsou až téměř k okraji a mě to bylo proti srsti. Suma sumárum. Pokud jste nečetli ještě nikdy nic z “ezo” literatury na téma zákonu přitažlivosti, mohla by se vám kniha líbit. Když doufáte v trochu vědečtější přístup, tak vás kniha zklame.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s. v roce 2019 a přeložila ji Eva Fuková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás