V kleci – Ellison Cooper

Thriller V kleci spisovatelky Ellison Cooper, který má přes 400 stran, jsem přečetla velmi rychle a bavil mě nakonec více, než bych si na počátku pomyslela. Jedná se o první díl třídílné série o agentce Sayer Altairové, která pracuje pro FBI.

V kleci

Hlavní hrdinkou thrilleru od spisovatelky Ellison Cooper je “starší zvláštní agentka” FBI Sayer Altairová. Při vytváření této postavy čerpala její autorka z vlastních vědomostí a zkušeností. Studovala totiž mimo jiné kulturní neurovědu a starověká náboženství a pracovala jako vyšetřovatelka vražd ve Washingtonu, D. C.

Díky těmto svým znalostem mohla vytvořit postavu mladé třicetileté ženy, která vystoupala poměrně rychle po kariérním žebříčku.

Kromě vyšetřování se zabývá i vlastním výzkumem, ve kterém se snaží přijít na to, zda je možné na základě pozorování různých částí mozku, které se u vrahů liší od zbytku populace, předvídat možné násilné chování jedince a předcházet mu.

Agentka na svém místě

Agentka Altairová mi byla od začátku sympatická. Vystupuje zde v takové té klasické roli správného policisty, který se snaží dělat svou práci tak, jak jen nejlépe dovede. Přestože má své vlastní děsy a běsy (ještě není smířená se smrtí svého snoubence a úmrtím rodičů před lety). Neuchyluje se ale kvůli nim k alkoholu ani drogám, které by pak ovlivňovaly její práci. Jako žena a navíc míšenka se v zaměstnání, které je vnímáno především jako mužské, dokázala prosadit díky svému talentu a tvrdé práci.

Její nadřízená se jí proto rozhodne svěřit případ, který je hned od začátku vystaven publicitě a velkému zájmu médií. Jde v něm o vraždu dcery senátora, která je nalezena mrtvá (dehydratovaná a podvyživená) ve sklepě opuštěného domu. Její otec se navíc nestydí využít této situace ke svému vlastními zviditelnění. Tím ale situaci pouze komplikuje.

A protože má pravomoc rozhodovat o financování oddělení FBI, musí se k němu přistupovat opatrně a jednat v rukavičkách. Což není zrovna silnou stránkou Sayer. Navíc jsou hned v začátku vyšetřování zraněni a zabiti další policisté, což vytváří ještě větší tlak na to, aby byl vrah dopaden. Současně to ale mobilizuje celý tým k ještě většímu nasazení a snaze vyřešit tento případ, který nekončí s první nalezenou dívkou, ale naopak vyjde najevo, že jich bude více.

Symbolika a pohrávání si s vyšetřováním

Thriller V kleci má hned od začátku spád a mě bylo po pár prvních stránkách jasné, že knihu jen tak neodložím a budu ji chtít co nejdříve dočíst. Akční scény se střídají s těmi klidnějšími a tak nehrozí, že by se čtenář začal nudit. Dozvídáme se o významech různých starověkých symbolů, které hrají ve vyšetřování roli.

Nebo se naopak ocitáme v kůži vězněné dívky. Přestože v průběhu čtení knihy jsem stejně jako Sayer podezírala různé postavy, až na samotném konci mi došlo, kdo je tím vrahem. Ten naprosto detailně a přesně plánuje vraždy svých obětí, dokáže si pohrávat s FBI a navádět ji na falešnou stopu.

Rozuzlení v samotném závěru mě pak překvapilo. Což velmi oceňuji, protože přesně toto od detektivního románu čekám a čím více jich čtu, tím si myslím, že je pro mě obtížnější být pak opravdu překvapená. Tomuto románu se to povedlo. Aby bylo hodnocení knihy 5/5 musela by pro mě kniha být buď ještě trochu temnější, nebo komplikovanější. I tak považuji knihu V kleci za velmi povedenou.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Vendeta (Naše nakladatelství – Dobrovský s.r.o.) v roce 2019 a přeložil ji Martin Novák.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás