Němci – Jakuba Katalpa

Román Němci je druhou knihou autorky, vlastním jménem Terezy Jandové, o které zde na blogu píši. Ke knize mě přivedlo její poslední dílo, Zuzanin dech. Právě Němci jsou pak velmi úspěšným počinem, který získal ocenění a je překládán i do jiných jazyků.

Němci

Kromě těchto dvou románů má Jakuba Katalpa na svém kontě ještě i knihy Je hlína k snědku? z roku 2006, Hořké moře (2009) a Doupě z roku 2017.

Dle anotace se jedná o příběh tajemné babičky Kláry Rissmannové. Právě od ní přicházejí ze západního Německa balíčky do komunistické Prahy. Pak ale přestanou. O patnáct let později se její vnučka odváží hledat své německé příbuzné.

A je zvědavá, co vedlo její babičku k tomu, že opustila své dítě, syna Konrada a nechala jej v jiné rodině. Tato historie je v rodině známá a Konrad proti své matce zahořkl. Nedokázal jí odpustit, že jej jako malého odložila a založila v Německu novou rodinu.

Odhalování rodinného tajemství

Úvod knihy, cca 50 stran je věnován právě seznámení s dětmi Konrada, které se sejdou v Praze kvůli otcově pohřbu. V jeho dceři při vyklízení pozůstalosti vzklíčí touha zjistit více o své babičce Kláře a o tom, proč musela syna nechat v po válce Československu a vrátila se bez něj do Německa.

Pak už se ale rozjede vyprávění o Kláře Rissmannové a to od jejího narození. Pokud jste četli Zuzanin dech, tak vám prozradím, že styl vyprávění autorky je velmi podobný. I zde se dozvídáme o detailech manželství rodičů. Klára se narodí rodičům později a zůstane jedináčkem.

Následně se dozvídáme o jejím dětství, dospívání a rané dospělosti. Tehdy už pracuje jako učitelka a prožívá své první romantické vztahy. Politickým děním není dosud zasažena, pak ale najednou a nečekaně pocítí na vlastní kůži, jak se poměry v Německu změnily.

A protože navíc nemůže dále vykonávat svou práci, rozhodne se hledat jiné východisko. Tím se stane přijetí místa učitelky v Sudetech. Klára se tak vydá na cestu do vesničky Rzy vzdálené 400 km od Prahy, kde nejbližší městečko je půl hodiny daleko.

Většina knihy je věnována právě popisu Klářina života po dobu, kdy zde žila. Po válce pak přicházejí nové poměry a Klára je v nich ztracená. I doslova. Její dokumenty jsou neplatné, nikdo o ní oficiálně neví… a v této situaci zjistí, že čeká dítě. Závěr knihy pak vysvětluje, jak to pravděpodobně bylo s jejích odchodem do Německa a proč zde zanechala svého syna.

Spíše poklidné vyprávění o osudu člověka

Němci popisují především Klářin život, její zážitky a vztahy. Asi jsem od něj čekala trochu větší přesah do zobrazení historických událostí. Ty zůstávají ale v pozadí. Myslela jsem, že téma vysídlování německého obyvatelstva po válce bude více rozepsáno. Stejně tak jsem předpokládala, že vysvětlení Klářina odchodu bude dramatičtější.

Toto by byla asi jediná má připomínka, která ale vyplývá z mých očekávání. Vyprávění je spíše komornější, i když napěchované osudy lidí, které Klára znala. Klára samotná není úplně sympatickou hrdinkou, občas čtenáře možná i zklame svým chováním.

Román se velmi dobře čte. Stránky budete otáčet jednu za druhou. A pro mě byl i poučný, protože mi rozšířil povědomí o tom, jak se žilo německému obyvatelstvu v Sudetech. Nečekejte od něj ale žádné velké drama. Je to příběh jednoho “obyčejného” člověka. Napadá mě přirovnání ke knihám Jany Poncarové, ty jsou svými náměty podobné románu Němci.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2012.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás