Bretaňský odkaz – Jean-Luc Bannalec

Bretaňský odkaz je již osmým případem komisaře Georgese Dupina. Ten sice pochází z Paříže, ale byl převelen do Bretaně, kde vyšetřuje vraždy. Tento díl série se odehrává v Concarneau, městě, kde hlavní hrdina bydlí a pro jehož komisařství pracuje.

Bretaňský odkaz

Jeho vyšetřování tak nabírá trochu jiný rozměr. Podezřelé i oběti alespoň z doslechu zná a vyptává se na ně místních, se kterými se ve většině případů přátelí. Bretaňský odkaz je druhou knihou série, kterou jsem přečetla. Tou první bylo Bretaňské tajemství.

A o tom, že mě Bretaň baví asi není potřeba psát 🙂 Když se budete chtít nechat inspirovat pro dovolenou ve Francii, můžete si pročíst články o naší cestě po Bretani, které najdete tady. Ve třetí části jsou pak i obrázky z Concarneau a Pointe du Raz, kde tento příběh začíná.

Styl vyprávění si Jean-Luc Bannalec drží a tak i Bretaňský odkaz celkem odsýpá a komisař i jeho kolegové pracují ve dne v noci na odhalení pachatele. A že toho mají dost na práci. Stane se první vražda váženého lékaře, ale tím to nekončí. Dupin se nejdříve nemá pořádně čeho chytit. Možných motivů a podezřelých je několik, ale žádný se nezdá být dostatečně silným důvodem k vraždě. A lidé blízcí mrtvému lékaři příliš nespolupracují. Nechtějí podávat informace o svých majetkových poměrech a obchodních vztazích, které je spojovaly.

Dávná historie města

Komisař a inspektoři tedy prověřují několik možných variant a scénářů. Přiznám se, že jsem se trochu ztrácela ve všech postavách a to i těch hlavních. Vyřešení případu je pak logické, ale možná trochu překombinované. Nejedná se o žádnou složitou zápletku, jen kvůli spojení s událostmi starými téměř sto let trošku pokulhává.

Aby se totiž Dupin mohl dobrat možného řešení případu, musí pátrat nejen v současnosti, ale rovněž v minulosti. Nechci prozrazovat více, než je potřeba, ale roli ve vyšetřování hraje i komisař Maigret. Ano, správně. Právě jeho příběh – Žlutý pes – sepsaný v roce 1931 Georgesem Simenonem, přivede Dupina na stopu. Toto spojení mi přišlo originální a neokoukané. A líbí se mi, že takto Jean-Luc Bannalec vzdal holt jinému spisovateli a tvůrci postavy Maigreta.

Jídlo, delikatesy a místopis

Autor zná pravděpodobně velmi dobře místa, o kterých ve svých románech píše. To mi bylo jasné už při čtení Bretaňského tajemství, kde popisuje les Brocéliande a městečko Paimpont. Na stejné vlně pokračuje i Brateňském odkazu. Podle jeho knih byste se mohli vydat na prohlídku a možná by vám posloužila lépe, než leckterý průvodce. O snaze o geografickou přesnost podle mě svědčí i předsádka knihy, která obsahuje mapu Bretaně i samotného Concarneau a Ville Close.

Komisař Dupin je navíc celkem labužník, takže se dočkáme i barvitého líčení delikates a jídel, která si objednává a která jsou pro danou oblast typická. V textu se nešetří s francouzskými výrazy, obzvlášť příslovími či právě názvy lahůdek. Stejně tak popisy města a cafe a brasserie, pláží a přístavů jsou podmanivé a nalákají vás k jejich návštěvě. Inspektor Riwal je, stejně jako v předchozí knize, studnicí informací o Bretani a její kultuře.

Vytknout knize bohužel musím chyby v textu. Těch bylo několik a většinou jich bylo více na jedné stránce. Jakoby překladatel či korektor zrovna tu chvíli měli slabší chvilku. Je to škoda.

Knihu bych doporučila čtenářům, kteří si rádi přečtou detektivku, kde se nesetkají s masovými vrahy a šílenci. Naopak zločinů se dopouštějí běžní lidé, které motivuje touha po odplatě nebo strach. Pokud navíc máte chuť dozvídat se zajímavosti o Bretani, je tato kniha tou správnou volbou.

Ukázku z knihy si můžete přečíst tady.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Kalibr v roce 2021 a přeložil ji Jiří Pondělíček.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás