Kniha Proč si nerozumíme nese podtitul Co bychom měli vědět o lidech, které neznáme. Autor popisuje 5 jevů, které mohou být důvodem našeho zkresleného vnímání reality. Ať už je to přednastavení na pravdu, nebo určitá domýšlivost, kvůli které předpokládáme, že cizím lidem je snadné porozumět.
Autor Malcolm Gladwell je kanadským novinářem a autorem několika známých knih, například Bod zlomu, Mimo řadu, nebo Mžik. V knize Proč si nerozumíme se snaží vysvětlit, jakým způsobem jako lidé většinou přemýšlíme a jak pak docházíme k nesprávným závěrům o druhých. Ty přitom mohou mít tragické následky.
Knihou se jako červená nit line příběh Sandry Blandové, mladé Afroameričanky. Na začátku se dozvídáme o jejím tragickém osudu. Následuje vysvětlení 5 jevů, které vedou k našemu chybnému úsudku.
V závěru pak autor tyto poznatky uplatní při popisu vyhrocené situace, ke které došlo mezi Sandrou a policistou Brianem Enciniou a vysvětluje jak tyto principy “přispěly” k nedorozumění.
Využití tohoto nešťastného příběhu jako oslího můstku je opravdu zajímavým způsobem, jak jednotlivé poznatky přenést do reálného života. Nejsem si ale jistá, nakolik je pro českého čtenáře uchopitelný. Protože většina z nás nemá reálnou zkušenost s životem v USA a poměry, které zde vládnou právě ve spojitosti s rasovou diskriminací. Také další popisované příklady budou pro čtenáře asi neznámé, ale to jim neubírá na síle.
Pět principů
- Víra ve vlastní schopnost činit úsudek o jiném člověku;
- Přednastavení na pravdu;
- Očekávání transparentního chování druhých;
- Neuvědomění si, že snaha pochopit druhého má své hranice;
- Myšlenka spřažení, podle které je chování člověka spjato s místem.
Autor využívá velkého množství příkladů, které jsou založeny na skutečných událostech. Ať už se jedná o vyprávění o mučení bojovníka Al-Káidy, případ kubánské špionky ve službách CIA, nebo monstrózní podvod Bernarda Madoffa postavený na Ponziho schématu. Hojně zastoupená je zde i přímá řeč a doslovné přepisy rozhovorů, například ze soudní síně nebo výslechu.
Díky tomuto je kniha velmi čtivá a po většinu času i srozumitelná. Jen v některých okamžicích jsem měla dojem, že se autor trochu zapletl do vlastních myšlenek a nedochází k žádanému závěru. Knize by tedy prospělo, pokud by byly některé kapitoly konkrétnější a tím pádem i kratší.
Knihu bych doporučila k přečtení těm, kteří se zajímají o psychologii a fungování lidského myšlení. Musím říct, že mě určitá zjištění otevřela oči a přinesla větší pochopení pro chování druhých.
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Dokořán, s. r. o. v roce 2020 a přeložil ji Pavel Pecháček.