Anna ze Summerside – Lucy Maud Montgomeryová

Anna ze Summerside je v pořadí čtvrtou knihou, která vypráví o životě sirotka s ryšavými vlasy, Anně Shirleyové. Asi nejznámější je však název první knihy a to Anna ze Zeleného domu.

Anna ze Summerside

V tomto příspěvku bych vám ráda celou sérii představila, nebude to tedy recenze zaměřená pouze na čtvrtý díl.

Anniny příběhy vycházejí znovu od konce roku 2018 v nakladatelství Albatros a jsou doplněny krásnými ilustracemi Ivony Knechtlové.

Tato knižní série se řadí do dětské četby, s Annou se seznamuje v okamžiku, kdy je jí jedenáct let. Nicméně tento čtvrtý díl už Annu zachycuje v období, kdy je jí lehce přes 20 let a je už dospělou ženou.

Knižní série

Pro pořádek, zde je přehled knih v jejich pořadí s českými i anglickými názvy:

  1. Anna ze Zeleného domu – Anne of Green Gables
  2. Anna z Avonlea – Anne of Avonlea
  3. Anna z ostrova – Anne of the Island
  4. Anna ze Summerside – Anne of Windy Poplars
  5. Annin vysněný domov – Anne’s House of Dreams
  6. Anniny lásky – Anne of Ingleside
  7. Anna v Glant St. Mary – Rainbow Valley
  8. Annina dcera Rilla – Rilla of Ingleside

Zdroj informací naleznete zde a zde.

V průběhu celé série tak poznáme Annu od dětských let, kdy jako sirotek našla domov u Marilly a Matěje, až do její pozdní dospělosti. V posledním díle je jí kolem padesátky a kniha je už více zaměřena na její nejmladší dceru, kterou má v manželství s Gilbertem, svou první láskou.

Anna je dívkou s bohatou fantazií, která dokáže na každém vidět alespoň něco pozitivního a přistupuje k lidem s otevřeným srdcem. Tím si je získává a je ve společnosti oblíbená. Vždycky se mi líbilo, že hrdinka, přestože neměla lehké dětství a cítila se být odstrkovaná pro svůj původ, nebyla nikdy zahořklá.

Jako dítě pro ni byly neštěstím její zrzavé vlasy a na poznámky o nich byla velmi citlivá. Později ale zjistila, že i s nimi je považována za půvabnou dívku. A na svou dobu byla i emancipovaná. Na rozdíl od některých svých dívčích kamarádek toužila po vzdělání a pracovala jako učitelka a později ředitelka školy.

Anna ze Summerside

Anna přijímá místo ředitelky střední školy v Summerside a vydává se na tříletý pobyt v městečku, kde od počátku čelí zášti větší části obyvatel. Nevědomky si totiž znepřátelila celý rodinný klan Pringleových tím, že právě ona místo ředitelky získala.

Její začátky tak nejsou růžové a v jednu chvíli už Anna přemýšlí nad tím, že vše vzdá a vrátí se domů do Zeleného domu. Nicméně náhoda napomůže tomu, že získá důvěrné informace o jednom z předků Pringleových. V dobré víře chce tyto poznatky sdílet i s jejich potomky. Situace se trochu zamotá, ale nakonec z ní Anna vyjde vítězně a rodinu si získá na svou stranu.

V knize poznáváme příběhy Anniných žáků, kterým se snaží pomoci, když je to potřeba, tak i její zahořklé kolegyně Katherine, či malé sousedky Elizabeth. Díky Annině představivosti je vyprávění poetické a čtenář se lehce přenese v čase do období přelomu 19. a 20. století v Kanadě. Navíc, větší část knihy je tvořena dopisy, které Anna píše svému milému Gilbertovi. Přestože je kniha určená dětskému čtenáři, nebála bych se minimálně tento čtvrtý díl doporučit i dospělým čtenářkám.

Náhled knihy naleznete zde.

Knihu vydalo nakladatelství Albatros v roce 2020 a přeložila ji Sára Foitová.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Lucy Maud Montgomery

Autorka série o Anně se narodila v roce 1874 v New Londonu na Ostrově prince Edvarda. Její matka zemřela na tuberkulózu, když byly Lucy necelé dva roky a její otec ji svěřil do výchovy prarodičům. Stejně jako její hrdinka absolvovala kurz pro učitelky a následně na několika školách vyučovala. Učitelskou dráhu pak ještě na rok přerušila a věnovala se studiu anglické literatury. Byla tak v té době jednou z mála žen, které získaly vyšší vzdělání.

V roce 1905 napsala první příběh o Anně ze Zeleného domu, ale kniha byla vydavateli odmítnuta. O tři roky později se pak ale stala bestsellerem. Lucy Maud Montgomeryová prožila před svou svatbou v roce 1911 dva vážné vztahy, jejím manželem se nakonec stal reverend Ewan Macdonald. Společně měli tři syny, z nichž bohužel ten prostřední se narodil mrtvý. Spisovatelka zemřela v roce 1942 v Torontu.

Zdrojem informací o životě spisovatelky je tato stránka.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás