Román Podbrdské ženy je knižním debutem Jany Poncarové. Přestože se dozvídáme o osudech žen čtyř generací, většina příběhu se stejně dotýká jedné postavy. Tou je Emílie, která se narodila na počátku 20. století. Její život je tak ovlivněn velkou měrou historickými zvraty.
Tehdy je bezstarostnou dívkou, která se trochu ukvapeně vdá, dále přes období 2. světové války a nástup komunismu až do poloviny 50. let. V tu dobu je již dospělou ženou. Prostředí, ve kterém žila a události, ke kterým u nás docházelo, ji velkou měrou ovlivnily a zasáhly.
Hlavní hrdinka se kterou soucítíte
Její postava byla díky velkému prostoru vykreslena velmi důkladně a při čtení jsem se vžila do toho, co Emílie prožívala a jak se při tom cítila. Musím říct, že pozorovat její proměnu z mladé dívky, která je plná lásky a dobrých úmyslů, ale rovněž je permanentně pod tlakem svého tchána a nedostává se jí moc podpory ze strany manžela, v utrápenou ženu, která už nemá sílu vzdorovat, pro mě byl silný zážitek. Nedokážu si ani vzpomenout, kdy naposledy mi hlavní postava natolik přirostla k srdci.
Ostatní postavy vystupující v románu už mi přišly méně propracované. Trochu mě to mrzí u obou hlavních zástupců mužského rodu. Ti měli na Emilčin život velký dopad, ale jsou popsáni celkem zjednodušeně. Jeden jako věčně nespokojený morous, který na všem vidí chybu a trápí celou rodinu. Druhý pak jako sukničkář, který si neváží práce své ženy.
Především u Emilčina manžela Mírka se mi tak nedostávalo moc porozumění pro jeho chování. V úvodu knihy je sice naznačeno, že na něj mělo mít vliv úmrtí jeho matky, ale to mi jeho chování popravdě nevysvětlilo.
Podbrdské ženy bych doporučila určitě všem čtenářům a čtenářkám, kterým se líbilo například Heřmánkové údolí již výše zmíněné Hany Marie Körnerové. Hlavní hrdinka je i zde silnou ženou, která věří v lásku a sní o lepším životě. Když si ale uvědomí, jak tvrdý může být život, její ideály upadnou, ale i tak se dále snaží.
Stejně tak mi přijde velmi zajímavé dočítat se o době, která následovala po skončení druhé světové války. Ať už se jedná o Revoluční gardy či způsob jak byli drobní zemědělci nuceni k odevzdávání svých majetků do družstva, protože běžně se o těchto událostech příliš nemluví.
Knize bych vytkla pouze určitou nevyváženost. Pokud by byl celý příběh pouze o Emílii, přišlo by mi to naprosto v pořádku. Takto na její příběh navazovalo vyprávění o dceři a vnučce, které už ale bylo slabším odvarem.
Na stránkách nakladatelství si můžete přečíst ukázku z knihy.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2018.