Severka – Nina Špitálníková

Představ si, že jsi puberťák, který je spokojený se svým životem a který má pocit, že dělá něco důležitého. A najednou se ti dostane té pocty, že můžeš svou zemi, na kterou jsi nesmírně hrdý, představit v zahraničí. Těšíš se, ale současně se obáváš, co tě tam čeká. Potom přijde šok. Místo vřelého přijetí přijde útěk. O tom vypráví román Severka.

Severka

Takhle nějak se totiž cítila hlavní hrdinka nejnovější knihy spisovatelky Niny Špitálníkové.

Ri Jo-Čong je mladá holka, která vyrostla v Korejské lidově demokratické republice v prominentní rodině. Nedotýkala se jí tak chudoba, hlad a zima, se kterými se potýká většina obyvatel KLDR.

Pokud jste četli předchozí knihu autorky – Svědectví o životě v KLDRtenhle příběh už znáte. Zatímco ve Svědectví se jedná o rozhovor s reálnou osobou o jejím útěku ze Severní Koreje, Severka je románovým zpracováním jejího příběhu.

Ri Jo-Čong je dcerou vysoce postaveného soudruha, který je pravděpodobně zodpovědný za propagandu. Nežije se jim tedy vůbec špatně a Ri Jo-Čong je naprosto přesvědčená o tom, jak je vůdce úžasný a jak její země vzkvétá. Vzdělává se navíc ve škole pro privilegované žáky, která z nich má vychovat revolucionáře. Její dosavadní život se pak ale jednoho dne úplně zhroutí.

Kniha má lehce přes 200 stran a je rozdělena do úvodu a 8 záznamů, které zahrnují 3 témata:

  • vyprávění o vyrůstání prominentního dítěte v Pchjongjangu,
  • příběh dívky Kim Čok-U, která se kvůli Ri Jo-Čong dostala do pracovního tábora,
  • vzpomínky Ri Jo-Čong na “útěk” do Jižní Koreje a začleňování do tamní společnosti.

Námět knihy je tak zajímavý a pro nás neobvyklý, že člověk otáčí stránku za stránkou a chce vědět, co se s hlavní hrdinkou dělo. Líbí se mi hlavně ty části, kde už vypráví buď Ri Jo-Čong, nebo pak Kim Čok-U. Aby to vše drželo pohromadě, přidala autorka trochu vaty a příběhy tak propojila. Právě toto mi ale přišlo trochu slabší a text v tu chvíli působil trochu neohrabaně.

Román je psán jako vyprávění dvou dívek, které o sobě mluví v první osobě. Občas se vyskytne i přímá řeč. Člověk se při čtení dozví o spoustě reálií že života v Severní Koreji, ale absolutně to není nudné. Musím říct, že popis pracovního tábora je hodně silné kafe. Je dost šokující a představa, že taková místa existují ještě i v dnešní době, je děsivá.

Zajímavé je pak číst si o tom, jak Ri Jo-Čong vnímala dobu po útěku, kdy již byla v Jižní Koreji. Protože se ve svém předchozím životě měla dobře, bylo pro ni toto uprchnutí spíše za trest a nebylo z její strany vítané. Překvapivý závěr to pak dokládá.

Knihu bych doporučila určitě těm, kteří si chtějí rozšířit obzory. Severní Korea je jednou z “tajemných” zemí, o kterých kvůli jejímu režimu až tolik nevíme. Je skvělé, že Nina Špitálníková sdílí to, co se při svých studijních pobytech tam dozvěděla. Pokud dáváte běžně přednost publicistice, nebojte se po tomto románovém zpracování sáhnout. I tak budete spokojeni.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství NLN s. r. o. v roce 2023.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás