Deník japonské manželky je vyprávěním Češky Veroniky, která svého manžela Kótu následovala do Japonska. Zde samozřejmě v každodenním životě naráží na kulturní rozdíly, o kterých vypráví.
Veronika se se svým budoucím manželem Kótou seznámila na střední škole, když Kóta přiletěl na roční výměnný pobyt a stali se z nich kamarádi.
Přestože se pak pár let neviděli, v okamžiku kdy se Kóta vypravil znovu do Česka, tentokrát za studiem na vysoké škole, nabral jejich vztah obrátky.
Po tom, co Veronika dokončila svá vysokoškolská studia, vydala se do své nové domoviny a vstříc životu v Tokiu.
Deníkové zápisky Veroniky a Kóty
Jak vyplývá už z názvu knihy, jedná se o deníkové zápisky, které zachycují několikaleté období vztahu Veroniky s manželem Kótou. Především na začátku knihy jsou jednotlivé kapitoly vyprávěny na střídačku a Kóta popisuje například své zážitky a zkušenosti s životem v České republice.
Dále v knize pak komentuje Veroničinu snahu zvládnout život v Japonsku. Musím říct, že to je velmi zajímavé čtení. Člověk si neuvědomí, že některé naše zvyklosti se cizinci zdají přinejmenším divné, dokud o tom od něj neslyší a také pokud se nedozví, jak se věci dělají či konají v jiné zemi.
Příkladem budiž třeba to, jak si Kóta při první večeři několikrát přidával polévku, nevěda, že po ní bude ještě následovat hlavní jídlo. Protože v Japonsku se všechny chody naservírují společně 🙂 Postupně pak v knize ale Kótovy poznámky ubývají. To je ale logické, protože pro něj život v Japonsku byl samozřejmý. Ve stejnou dobu ale Veronika narážela dennodenně na malé i velké odlišnosti, které ji někdy pobavily a někdy rozčilily.
Jiný kraj, jiný mrav
Z tohoto pohledu mě nejvíce zaujala Veroničina zkušenost s prací prodavačky v obchodě s oblečením. Zde totiž popisuje, jakým způsobem byli školeni, a jak se k nim jejich vedoucí chovali a snažili se je vytrénovat. Vzpomněla jsem si při tom na knihu Strach a chvění od Amélie Nothomb.
Pokud ji neznáte, tak doporučuji k přečtení. Zajímavé bylo i přečíst si o porodnicích a péči o matku a dítě. Nemám sice vlastní zkušenost, ale z toho, co jsem si přečetla, je mi celkem jasné, že v České republice ještě tak daleko v péči o matku a dítě nejsme.
Kniha Deník japonské manželky je zábavná a čtenář se v ní dozví o spoustě detailů ze všedního života Japonců a o poměrech, které v zemi panují. Osobně obdivuji Veroniku, že se jí podařilo se do života v Tokiu začlenit a zvládla i jazyk.
Pokud hledáte knihu, která vám zpříjemní třeba letní dovolenou, tak sáhněte po Deníku japonské manželky. Za prvé, barvité popisy cizí kultury navodí tu správnou exoticko-cestovatelskou atmosféru a za druhé, dozvíte se spoustu zajímavých maličkostí o Zemi vycházejícího slunce.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2018.