Návod na prežitie pre bejby – Igor Bukovský

Kniha Návod na prežitie pre bejby je základním přehledem snad všech informací, které byste se jako nastávající rodiče chtěli dozvědět. Autor se v ní společně s kolegy zabývá širokým okruhem témat a kniha tak může mít čestné místo ve vaší knihovničce jako encyklopedie rodičovství.

Návod na prežitie pre bejby

Pravděpodobně proto, že je kniha psaná odborníky, je velmi “úderná”. Při čtení jsem neměla pocit, že by autoři měli potřebu opakovat to, co už bylo jednou řečeno. Naopak se snaží předat informace v co nejhutnější podobě, aby se vůbec mohly do knihy vejít.

Kniha má celkem neobvyklý čtvercový formát a je rozsáhlá, má téměř 450 stran. Rozdělena je do 5 hlavních kapitol. Každá z nich se pak dělí na menší oddíly, které jsou navíc graficky dále členěny.

To přispívá ke snadné čitelnosti a navíc vás vybízí k tomu si nejdříve nalistovat určité téma a pak se podle nadpisů rozhodnout, co přesně vás zrovna zajímá. Grafická úprava celkově je myslím velmi povedená. Text je dělen odrážkami, barevnými rámečky a doplněný obrázky.

  • Telo dieťaťa
    • V této části se můžete mimo jiné dočíst o tom, jak se postupně rozvíjí imunita dítěte a jak ji podpořit. Zajímavé čtení je i o vývoji mozku a dětského zraku, které je doplněno i informaci o jeho poruchách.
  • Den dieťata
    • Druhá velká kapitola je věnována především psychice a duševnímu rozvoji dítěte. Najdete zde informace o rozvoji motoriky, o očkování ale i dětském trucování nebo zlozvycích.
  • Výživa dieťata
    • Jak napovídá název třetí části, věnuje se otázkám spojeným s výživou dětí. Patří zde tedy téma kojení, umělé výživy nebo správně vyvážené stravy.
  • Rodina dieťata
    • Líbí se mi, že autor zahrnul do knihy i tuto krátkou kapitolu. Je určena pro rodiče, kteří také mají spoustu otázek a přemýšlí, zda dělají vše správně.
  • Choroby dieťata
    • Závěrečná část je také krátká a zabývá se například atopickým ekzémem, alergiemi nebo ADHD a autismem.

Přiznám se, že je to asi má první kniha, kterou jsem četla ve slovenštině. Některé výrazy mi tak nebyly hned zřejmé, ale nejedná se o nic, co by mi překáželo ve čtení. V češtině vyšla kniha také, a to v roce 2015 v nakladatelství Grada.

Návod na prežitie pre bejby je za mě kniha, která patří do knihovničky rodičů. Nahlížet do ní můžete průběžně a může také sloužit jako první pomoc v případě, kdy si nebudete vědět s něčím rady.

Moje hodnocení: 5/5

Knihu vydala AKV – Ambulancie klinickej výživy, s. r. o. v roce 2011.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás