Kniha Mrazík s pendrekem v ruce přináší čtenáři autorův pohled na historický vývoj Ruska a snaží se přiblížit fungování současné společnosti. Kniha vyšla prvním vydáním v roce 2021, tedy ještě před tím, než začala válka na Ukrajině. Pokud si kladete otázky “jak?” a “proč?”, odpovědi vám možná nabídne právě tato kniha novináře Saši Mitrofanova.
Kniha je rozdělena na tři hlavní části. Ta první popisuje vývoj událostí od počátku 21. století a jejím hlavním tématem je osoba opozičního aktivisty Alexeje Navalného.
V té druhé se pouští hlouběji do historie carského Ruska a následně období komunismu, kde hledá možné příčiny současného stavu. Vydává se v čase zpět až k postavě Ivana Hrozného a směřuje k Josifu Stalinovi, zmiňuje Chruščova, Brežněva, Gorbačova… a samozřejmě i Dmitrije Medveděva a Vladimira Putina.
V závěrečné části se pak autor vrací do let nedávno minulých a přináší v ní vlastní vzpomínky na dětství a mládí prožité v Sovětském svazu.
Obrázek dnešního Ruska
Autor popisuje k jakým událostem docházelo dříve v carském Rusku, následně pod vlivem komunistické strany a samozřejmě se věnuje době vlády Vladimira Putina. Tímto se snaží čtenáři přiblížit historii této obrovské země, aby ukázal, že do současné podoby se Rusko nedostalo náhodou. Naopak se jedná o celkem přirozený vývoj, pokud vezmete v úvahu vše to, k čemu dříve docházelo.
Jestli jste, podobně jako já, neměli žádný přehled o tom, co se v Rusku v posledních letech dělo, možná budete zaskočeni. Například o Alexeji Navalném informovala i naše média, ale vůbec jsem nevnímala, co předcházelo jeho otravě a léčení v Německu. Dále mě šokoval třeba popis toho, jak je i dnes zacházeno s demonstranty a odpůrci režimu.
Zapadal mi totiž do obrázku Československa v 50. letech minulého století. Ale naivně jsem si myslela, že k tomu už v současném Rusku nemůže docházet. Některé pasáže pak pro mě byly celkem těžkým soustem. Autor se nevyžívá v žádné brutalitě, ale popisuje jakého zacházení se dočkají zatčení lidé a není to hezké počtení.
Psal o tom už Puškin
Pro mě byla nejzajímavější druhá část knihy. Autor zde popisuje různé historické obrátky, ke kterým docházelo. Například v první polovině 20. století – nejdříve sebrání půdy sedlákům a její rozdělení rolníkům. Několik let, kdy měli to “své”. Obavy z toho, že samostatnost lidí je ohrožením. Převedení půdy do družstev… Za vším stála snaha o to běžného člověka umenšit co nejvíce to jen jde, aby náhodou neměl odvahu bránit se a bojovat za lepší život.
Na začátku knihy je uveden citát Alexandra Sergejeviče Puškina, který vystihuje pocity těch, kteří měli rozhled a dokázali nahlédnout na tehdejší život v Rusku. Smutné je, že od té doby se toho asi příliš nezměnilo.
“Čert mi byl dlužen, narodit se v Rusku s duší a talentem!”
Pokud bych měla knize Mrazík s pendrekem v ruce něco vytknout, tak jen to, že bych čekala více práce se zdroji. Takto pro mě kniha je někde na pomezí mezi odbornou literaturou a vyprávěním. Knihu bych doporučila určitě každému, kdo si chce rozšířit základní znalosti o současné situaci v Rusku a trošku nahlédnout do historie. Protože má kniha 200 stran, není v ní prostor pro větší hloubku. Pro větší znalce tedy kniha nebude dostatečně odbornou. Na druhou stranu, přináší autentické autorovy vzpomínky.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydal PROSTOR, nakladatelství s. r. o. v roce 2021.