Nebe nad Jemenem – Tomáš Šebek

Od knihy chirurga Tomáše Šebka Nebe nad Jemenem jsem čekala zpověď lékaře pracujícího ve ztížených podmínkách v zemích stíhaných válkou nebo přírodními katastrofami, která mi rozšíří obzory a povědomí o tom, jaká je v situace v takových oblastech. A přesně to jsem i dostala.

Nebe nad Jemenem

Tomáš Šebek je chirurg, ne spisovatel ani reportér. To je asi jasné a nedá se tedy od knihy čekat, že bude strhující a vtáhne vás natolik do děje, že ji nebudete moci odložit.

Tím nechci říct, že by byla nudná, nebo mě nebavila, protože tak to není, ale “něco” ji chybí. V duchu ji srovnávám s knihou Za oponou války od Jakuba Szántó. Samozřejmě, ten je novinářem, takže jeho vyprávění a popis událostí je vybroušený.

Nicméně toto čtenář Tomáši Šebkovi odpustí přesně z toho důvodu, že primárně jde o lékaře. Navíc se neváhá vydat do nebezpečí, aby pomáhal tam, kde je jej nejvíce potřeba a já k němu mám velký respekt.

Měsíční mise v nemocnici Kilo

Tomáš Šebek popisuje svou pětitýdenní misi, pobyt a práci v jemenském Al-Kaida. Městu ale z pochopitelných důvodů říkají i místní lidé Kilo. Ve svých zápiscích mapuje celé období, od odletu z Prahy, přes přejezd v Jemenu až zase po svůj návrat přes Švýcarsko a centrálu Lékařů bez hranic.

Tím, že jej máme možnost sledovat po několik týdnů, je vidět jak se postupně měnil jeho vztah k jednomu z jemenských kolegů a také to, jak se postupně léčil a uzdravoval Hamza, pacient s poraněním břicha. Ten potřeboval několik operací, ze kterých se nakonec úspěšně zotavil.

Líbí se mi, že autor popisuje jednak zranění a léčbu pacientů, kteří do nemocnice přicházejí a každodenní chod nemocnice, ale kromě toho se vydává odbočkami i do jiných oblastí. Například jde o popis zázemí Lékařů bez hranic a to, jak tráví čas po práci, kdy je omezen ve vycházení. Nebo se snaží zjistit více o tom, jak se žije ženám lékařkám v Jemenu a co si od života přejí.

V popisu některých lékařských zákroků jsem se ztrácela. Ale jak Tomáš Šebek sám píše – sledujeme Doktora House a taky mu nerozumíme, tak co :-). Možná pro čtenáře, lékaře, mohou mít tyto popisy a diagnózy ještě další rozměr, kdy je bude bavit. Mohou si přečíst si o tom, jak pracují a postupují jejich kolegové v tak vzdálené zemi.

Knihu bych doporučila každému, kdo si chce přečíst o odvážných lidech, kteří obětují své pohodlí, vydají se daleko od své rodiny a přátel a v podmínkách, které se velmi liší od jejich běžného pracovnímu standardu, pomáhají tam, kde je to nejvíce potřeba, bez ohledu na národnost nebo odlišné náboženské vyznání.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Paseka s.r.o. v roce 2019.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás