Levandulová zahrada je romantickým ženských románem, který se odehrává, jak asi tušíte, ve francouzské Provence. Emilie zdědí staré sídlo a při řešení pozůstalosti se seznámí s Angličanem Sebastianem. Postupně se dozvídáme o druhém příběhu, který se zde odehrával za doby 2. světové války.
Příběh se odehrává jednak ve dvou časových rovinách, mezi nimž přeskakuje pomocí retrospektivního vyprávění. Současně je jeho dějištěm nejen Provence, přesněji vesnička Gassin, ale i Paříž a Anglie.
Mimochodem, vesnička Gassin skutečně existuje a to nedaleko Saint-Tropez. Právě v ní se nachází staré šlechtické sídlo rodiny de la Martinières, které zdědí mladá dívka Emilie.
Kráska v nesnázích
Emilie je jedinou dědičkou svého rodu, která se ale snažila od svého aristokratického původu oddělit a věnuje se veterinářství. Jak ale brzy zjistí, ke svému dědictví se nemůže otočit zády, protože šťastné vzpomínky na dětství prožité v Provence ji nenechají sídlo jednoduše prodat.
Navíc jí do cesty vstoupí šarmantní Angličan Sebastian, který ji pomáhá s veškerým zařizováním. Emilie se do něj brzy zamiluje a spolu plánují budoucnost. Shodou okolností je navíc Sebastian vnukem ženy, která strávila na tomto sídle v minulosti několik let.
Odboj v okupované Francii
Tou ženou je Constance, mladá Angličanka, která je nasazena ve Francii jako špionka britské rozvědky. Díky svému původu a znalosti jazyka, stejně jako svým schopnostem, je vybrána pro tento úkol. Věci se ale vyvinou jinak, než si sama Constance na začátku představovala. Dostane se do rodiny Édouarda de la Martinières v Paříži a stane se její součástí. Samotný Édouard je účastníkem odboje a díky svému vysokému společenskému postavení a schopnostem, je velmi ceněným.
Každá rodina má svá tajemství a Emilie se dozvídá o tom, co zažíval její otec Édouard v době druhé světové války a jak se seznámil s Constance. Právě toto vyprávění pak přenáší děj z konce 90. leto do let 1943-1944. Constance je britskou agentkou a kniha popisuje jak přesně se jí stala a jak fungoval odboj ve Francii. To ji činí atraktivním. Samozřejmě, nejedná se o žádný historický román, ten byl vyžadoval daleko větší přesnost a znalosti, ale téma je to zajímavé.
Rovnou dvě love story
V knize se odehrávají rovnou dvě romantické linky, každá z nich v té jisté době. Zatímco Emilia řeší svůj vztah se Sebastianem, Constance je svědkem lásky Édouardovy sestry Sophie k německému důstojníkovi. Především tento příběh je jako z červené knihovny. Emilie v současnosti je trochu naivní, protože nemá dost zkušeností, ale naštěstí i ona pochopí jak se věci mají a její příběh dopadne dobře.
Levandulová zahrada mi opravdu v mnohém připomíná Hortenziovou zahradu. Na rozdíl od ní v ní nejsou ale hrubky, což je opravdu úleva. Jinak se podobají motivem dědice, který zjišťuje informace o minulosti své rodiny. Dále pak tématem druhé světové války, zakázané lásky a prolínáním dvou časových rovin.
Na rozdíl od knihy Heleny Marie Körnerové, které jsem si poslední dobou velmi oblíbila, jsou ale oba tyto romány velmi povrchní. Romantické jsou určitě, stejně tak motiv šlechty a vybrané společnosti jim dodává šmrnc, ale myslím, že po přečtení brzy zapomenete, o co v nich přesně šlo. Nicméně v rámci žánru se jedná o velmi dobrou knihu.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Víkend v roce 2015 a přeložila ji Jana Jašová.