Tomáš Etzler strávil v Číně sedm let jako stálý zpravodaj České televize. K tomuto rozhodnutí jej vedla touha se pracovně “zklidnit” a vést rodinný život. Při první návštěvě jej Čína a Peking okouzlila. Ale po několika týdnech mu začalo být jasné, že to asi nebylo to nejlepší rozhodnutí jeho života. A klidná ta práce novináře v Číně opravdu nebyla.
Tomáš Etzler popisuje v této knize první dva roky svého pobytu v Číně, tj. od podzimu 2006 do roku 2008. V Číně a Hongkongu strávil dohromady deset let a jeho další zážitky budou součástí další knihy.
Tato kniha je rozdělena do patnácti hlavních kapitol. Jsou věnované různým tématům nebo událostem. Dočtete se zde například o tom, jak to vypadá na čínském venkově, jak žijí lidé v těch nejznečištěnějších oblastech, nebo jak putovala olympijská pochodeň až na samotný Mount Everest.
Nezájem o obyvatele a korupce
Co zaznívalo ze všech kapitol, byl pocit obyvatel, že na nich nikomu nezáleží a nikdo se o ně nezajímá. Respektive, centrální vláda možná ano, té celkem věřili. Ale místní vládní struktury, prorostlé korupcí, se starají jen o své vlastní zájmy. Centrální vláda si toho pravděpodobně je vědoma, ale důležité pro ni je pouze to, zda je v regionech klid a neprobíhají nepokoje.
Peníze proudící do regionů se pak často “ztratí” a k plánovaným stavbám (silnice, čističky vod…) vůbec nedojde, nebo pokud už ano, dochází k ošizení použitého materiálu. To pak může vést k tragickým následkům, jako například zhroucení škol při zemětřesení.
Šílené je vnímat i obrovské sociální rozdíly, které vznikají mezi obyvateli velkoměst a venkovanů. Ti se dřou na polích, nebo naopak z venkova odešli a pracují v továrnách, nebo na stavbách za minimální mzdy. Domů se dostanou jen jednou za rok v rámci oslav nového roku a své rodiny téměř nevidí. Mimochodem obrázek čínského venkova, vylíčený autorem, je poměrně děsivý. Popravdě, ani život ve smogem zahaleném Pekingu, bez možností sportovního, nebo kulturního vyžití, ale také nebyl žádnou výhrou.
Nesvoboda a cenzura
Tomáš Etzler popisuje také velmi barvitě, jak byl společně se svým týmem, pod drobnohledem místní policie. V několika kapitolách vypráví, jak byli chyceni při natáčení, nebo i vyslýcháni na stanici a nebo jak se jim naopak podařilo z obtížné situace vybruslit. A přitom zmiňuje, že v uvedeném období, tj. před olympiádou v Pekingu, byla pravidla pro novináře rozvolněna. Následně došlo ale opět ke zpřísnění.
Tyto situace byly adrenalinové a nezadaly si kolikrát se zážitky, které si Tomáš Etzler odnesl ze svých předchozích působení na Blízké východě. Ten popis komunistického režimu, který potlačuje svobodu slova a naopak mohutně využívá propagandy, je děsivý.
Novinářem v Číně je kniha, která mě strhla a četla jsem ji v každé volné chvíli. Tomáš Etzler perfektně vyvažuje akční děj s popisem situace v Číně. Podle mě je tato kniha jako stvořená pro všechny, kdo se zajímají o současnou situaci v Číně, nebo jsou nováčky a chtějí si rozšířit obzory. Protože to, jak se Čína prezentuje například při olympiádě, je něco úplně jiného, než jaká skutečně je. Bohužel.
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.
Moje hodnocení: 5/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Vyšehrad v roce 2021.