Dětský mozek vysvětlený rodičům – Álvaro Bilbao

Kniha španělského neuropsychologa Álvara Bilbaa nese podtitul “Jak můžete pomoct svému dítěti v rozvíjení jeho rozumového a emočního potenciálu”. Pravda, obě tyto oblasti kniha zahrnuje, ale přináší něco nového, o čem jsme ještě neslyšeli? A popisuje dětský mozek, jak slibuje její název?

Dětský mozek vysvětlený rodičům

Co tedy v knize najdete? Má cca 250 stran a je rozdělena do 4 částí:

  • Základy
  • Nástroje
  • Rozvíjení emoční inteligence
  • Posilování rozumového mozku

První část, Základy jsou úvodem, který představuje hlavní principy fungování mozku.

Autor zde zmiňuje například Maslowowu pyramidu potřeb, rozdíl mezi levou a pravou hemisférou a také třeba 3 části mozku: plazí mozek, emoční mozek a racionální mozek.

Nástroje se pak zabývají motivací, nastavováním hranic a také empatií a komunikací.

Rozvíjení emoční inteligence zahrnuje třeba asertivitu a téma důvěry dítěte v sebe sama, kterou rodiče ve velké míře ovlivňují svým vlastním chováním. Pro mě byla přínosná část o zvládání strachu a také učení dítěte trpělivosti a snášení mírné frustrace, kdy jeho přání není okamžitě splněno.

Posilování rozumového mozku zmiňuje, kromě jiného, pozornost, která je v dnešní době často rozptylována, paměť, význam čtení pro rozvoj řeči a nebo také kreativitu.

Proč kniha nesplnila má očekávání?

Očekávala jsem také trochu jiný obsah knihy. Její název ve mě vyvolal dojem, že se dozvím o tom, jak se dětský mozek postupně vyvíjí a kdy je například dítě schopné porozumět určitým věcem (a co tedy od něj lze očekávat), nebo jak a kdy se u něj rozvíjí sociální dovednosti. Tyto informace ale v knize chybí.

Z anotace knihy vybírám část jedné věty:

“Kniha je hodnotným a praktickým návodem, který vyvrací mnohé pověry a srozumitelným způsobem předkládá nejnovější výsledky neurovědy…”

Bohužel, v tomto mě kniha zklamala. Čekala jsem daleko více informací, které budou podloženy vědeckými výzkumy. Tyto jsou ale zmíněny jen v několika případech a to velmi obecně. V knize chybí přehled zdrojů, ze kterých autor čerpal.

Závěry, ke kterým autor dochází jsou tak spíše jeho osobní, založené asi především na zkušenostech s vlastními dětmi. Na druhou stranu, možná právě díky tomu je kniha srozumitelná a čtenář se nemusí obávat cizích slov a složitého vysvětlování.

Dopustím se asi odvážného tvrzení, ale myslím si, že pokud pracujete s lidmi a absolvovali jste například školení o komunikaci, nebo vedení týmu, většina textu pro vás nebude ničím novým. V opačném případě si myslím, že by vám kniha asi mohla přinést “aha” momenty a nové poznatky.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství NOXI, s. r. o. v Bratislavě v roce 2018 a přeložila ji PhDr. Mgr. Jana Bílková, Ph.D.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás