Bretaň – 10 zajímavých míst, která navštivte na své dovolené

Bretaňský poloostrov se rozkládá na samém západě Francie. První stopy osídlení sahají až do doby kamenné. Později se zde usadili Keltové, které ale přemohli Římané. Jejich kultura se do Bretaně vrátila s příchodem keltských Britů. Ti ji konec konců dali i jméno. Až do 16. století pak Bretaň byla samostatným vévodstvím, než byla připojena k Francii.

Tento historický vývoj je pak v Bretani patrný. Vesničky vám budou připomínat ty, které byste viděli třeba ve Walesu nebo Irsku.

Na druhou stranu zde objevíte i množství menhirů a vzpomenete si na slavné a statečné Galy – Asterixe a Obelixe 🙂 Pokud budete cestovat po Bretani autem, doporučuji vám navštívit následujících 10 zajímavých míst.

Takto jsme Bretaň poznávali i my a o naší cestě si můžete přečíst v článku Cestování po Bretani II, kdy jsme se pohybovali severně od Rennes a Cestování po Bretani III, kdy jsme se přesunuli do Concarneau.

Romantická Bretaň a Normandie s návštěvou Paříže

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Rennes

Rennes je považováno za hlavní město Bretaně a bylo založeno již Kelty. Bohužel, přestože jeho historie sahá až tak hluboko do minulosti, jeho výstavba je vcelku nová. V roce 1720 totiž došlo k velkému požáru, který tři čtvrtiny města zničil. Stejně tak bombardování za 2. světové války přineslo další škody. Dnes je Rennes mimo jiné studentským městem díky univerzitě, která patří mezi 12 nejvýznamnějších ve Francii. Vidět byste měli:

  • Historické jádro města
  • Katedrálu Saint-Pierre
  • Portes Mordelaises
  • Park Thabor
  • Operu, radnici a parlament

Parc Botanique de Haute Bretagne

O tomto skrytém skvostu jsem se dozvěděla v knize Jana Šmída Obrázky z Bretaně. Leží zhruba 60 km na severovýchod od Rennes a jeho návštěvu můžete spojit s výletem na Mont-Saint-Michel. Pokud máte rádi procházky parky, bude se vám zahrada líbit. Rozkládá se na 25 hektarech a vstupné je kolem 10 EUR pro dospělého. Přesnou výši najdete na stránkách zde.

Mont-Saint-Michel

Asi nejznámější památkou, za kterou se vydávají jak návštěvníci Bretaně, tak i Normandie, je ostrov Mont-Saint-Michel. Je vyhlášený benediktinským opatstvím a také tím, že střídající se příliv a odliv v minulosti ostrov oddělily od pevniny. Nyní je propojen mostem, po kterém doporučuji vydat se pěšky a užít si zhruba 25 minut chůze od parkoviště, kdy budete mít klášter před sebou. Zpátky se pak můžete svézt shuttlem, jehož cena je zahrnuta do parkovného.

Saint Malo

Saint Malo je městem ležícím na severním pobřeží, západně od Mont-Saint-Michel a od Rennes je vzdálené 70 km. Město má bohatou historii spojenou s korzárstvím a postavou Roberta Surcoufa, jehož sochu potkáte při procházce po hradbách. Ty byly postaveny v 18. století, aby bránily střed města a do dnešních dnů jsou velmi zachovalé.

Paimpoint a les Brocéliande

Pokud je některé místo v Bretani spojeno s králem Artušem a rytíři kulatého stolu, je to právě tento les. Nachází se směrem na jihozápad od Rennes (50 km) u městečka Paimpont. Je opředen spoustou mýtů a legend. Podle nich zde žil kouzelník Merlin a nacházel se zde pramen mládí. Paimpont je považovaný za vstupní bránu do lesa a na mě působil velmi britsky.

Carnac

Carnac se nachází na jižním pobřeží Bretaně a známý je především díky množství megalitických památek, které jsou v jeho okolí. Celkem se jedná o 3000 megalitů, které byly postaveny mezi 5. a 3. tisíciletím. Menhirová pole kolem Carnacu jsou rozsáhlá a tak, pokud máte zájem si je všechny prohlédnout, vydejte se od informačního centra vláčkem. Přímo u něj také můžete zaparkovat a obejít si sami megalitické řady Alignements du Ménec.

Pointe du Raz

Pointe du Raz je mysem na západním pobřeží a je známý pro své výhledy a dramatické vápencové útesy, o které se tříští mořské vlny. Vypravte se sem, pokud si chcete užít procházky po stezkách a vyhlídku na oceán. Auto můžete nechat na blízkém parkovišti a nedaleko jsou i stánky a restaurace. My jsme si odsud odváželi bretaňskou sůl a sardinky. Za zmínku stojí, že blízko něj se nachází rovněž další útes – Pointe du Van.

Quimper

Quimper je hlavním městem departementu Finistère a má bohatou historii, která sahá až do dob římských. Je to hezké město, v jehož centru se nachází katedrála Saint-Corentin ze 13. století. V jeho malebných uličkách narazíte na hrázděné domy a spoustu kaváren a restaurací. Quimper je známý také keramikou “faience”, která vyniká svou barevností.

Locronan

20 km na severozápad od Quimperu se nachází vesnička Locronan. Je vyhledávaná turisty pro svou nezaměnitelnou atmosféru, kterou vytváří kamenné domky z 16. a 17. století a uličky osázené oleandry a hortenziemi. Na náměstí se nachází kostel Saint-Ronan a procházkou po Rue Moal dojdete k Fontaine de Notre-Dame de Bonne Nouvelle.

Pointe Saint-Mathieu

27 km od Brestu na západ se nachází mys Pointe Saint-Mathieu a jeho maják. Zaparkovat můžete přímo u něj na veřejném parkovišti. V těsné blízkosti se nacházejí pozůstatky zříceného kláštera Abbaye de Fineterre en Saint-Mathieu, který pochází ze 6. století a má svou specifickou atmosféru. Vedle se nachází novější kaple a také památník Mémorial National des Marins morts pour la France věnovaný námořníkům, do kterého se můžete podívat.

Která místa v Bretani jste si oblíbili vy? Napište mi do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás